Екологічні проблеми планетарного масштаба та шляхи їх вирішення
Майбутнє людства затьмарене безпрецедентною загрозою природі.
Швидке зникнення лісів, погіршення якості води, зростаючі зміни клімату можуть підірвати світову економіку в найближчі десятиліття.
Впродовж ХХ століття чисельність населення світу зросла більше ніж 4 млрд, що перевищило втричі населення початку століття. За цей час споживання енергії і сировини збільшилося більше ніж в 10 разів.
Віра в технологію і прогрес людства ще не втрачена, але в сьогоднішньому світі багато економістів-футурологів забули, що в основі всього лежить природа, яка зараз непомірними темпами руйнується сучасною економікою. Людство вже стикалося з локальним виснаженням природних ресурсів, але нинішня антропогенна діяльність загрожує природі в планетарному масштабі. Автори спеціальної доповіді “Стан у світі”, опублікованої Інститутом спостережень за світом (Worldwatch Institute, USA) основними проблемами вважають наступні.
Енергоресурси. Потреби в них в найближчі десятиліття збільшаться вдвічі, але прогноз добування і виробництва енергоносіїв не дає підстав надіятися на їх реалізацію.
Харчування. Забруднення і зростаючий дефіцит прісної води може стати однією з перешкод збільшення виробництва сільськогосподарської продукції.
Знеліснення територій. Випалювання тропічних лісів з метою створення сільгоспугідь створює безпрецедентну загрозу пожеж на величезних площах Південно-Східної Азії, в Амазоніт і Північній Америці.
Скорочення біорізноманіття. Погіршення природного середовища існування приводить до зникнення багатьох живих організмів, що загрожує порушенням екологічного балансу в природі на різних рівнях. За даними МСОП майже чверті ссавців і восьмій частині птахів на планеті загрожує зникнення. За 1197 р., з 242 тис. видів рослин 33 тис. (14 %) стали рідкісними. І це інформація лише за тими видами, за якими ведеться моніторинг.
Щотижня в світі зникає 2 породи домашніх тварин і 1350 породам загрожує таке зникнення. В США за 80 років зникло 97 % різновидностей овочем, 86 % сортів яблук і 88 % сортів груш.
Забруднення атмосфери. Концентрація в атмосфері вуглекислого газу знаходиться на самому найвищому рівні за останні 160 тис. років і продовжує збільшуватися. Різке підвищення глобальної температури в 1998 р. Побило всі рекордні показники, які трималися на сталому рівні з середини ХІХ століття. До 2010 р. Температура на Землі може піднятися на 1,4-5,8 градусів Цельсія, а рівень моря – на 88 см. Це, у свою чергу, призведе до екстремальних природних умов на всій планеті й змінить традиційний уклад життя багатьох людей.
Коливання клімату. Збитки, які були викликані зміною погодних умов, глобальним потеплінням, тільки в 1998 р. Склали 68 млрд. америк.дол., що перевищує аналогічні витрати за всі попередні десятиліття.
Руйнація озонового екрану Землі. У вересні 2000 р. Була зареєстрована найбільша озонова діра з усіх, які були раніше виявлені. Її розміри покрили територію Антарктики в 28,3 млн. квадратних кілометрів, що перевищило попередні рекордні розміри більше ніж на 100000 квадратних кілометрів. Ці спостереження збільшують занепокоєння щодо слабкої міцності озонового екрану Землі. Озон є захисним бар’єром, який зменшує згубну дію на все живе жорстких ультрафіолетових променів.
Пандемія СНІДу. В нинішньому столітті людство може зіткнутися з безпосередньою загрозою існування цілих популяцій. В деяких африканських країнах до 20-25 населення ВІЧ-інфіковані.
Основним завданням людства на нинішньому етапі є створення економіки, яка не завдає шкоди навколишньому середовищу.
Одним з можливих шляхів вирішення екологічних проблем – обмеження тих видів господарської діяльності, які їх викликають. Наприклад, уряд Німеччини знизив на 2,4 % податок на заробітну плату і настільки ж збільшив податок за користування електроенергією. Більш кардинальна міра – введення значних податків на використання вугілля чи томлива для двигунів внутрішнього згорання – робить конкурентноспроможним впровадження екологічно чистих енергоносіїв.
Перехід на нові, екологічно чисті технології може дати значні прибутки майбутнім інвесторам. Наприклад, виробництво сонячних фотоелементів вже подвоїлося за останні п’ять років. Впровадження водневих топливних елементів, що використовуються з різною метою – від теплових електростанцій до двигунів внутрішнього згорання, - потребує вкладення мільярдів доларів.
Першочергова задача – організація масової допомоги фундаментальним економічним перетворенням, з тим щоб економіка ХХІ століття, будучи набагато раціональною і екологічно чистою, виявилася не менш продуктивною.
В ХХІ столітті повинні бути вироблені нові етичні норми, в основу яких покладені екологічні цінності. Основною стратегією поведінки людини в біосфері повинна стати екологічна культура, основні принципи якої - повага до всього живого, повага до природи, тобто до біосфери та її складових компонентів. Людина повинна відмовитися від споживацького відношення до природи і стати на шлях проповідування філософії взаємозв’язку в природі всього живого і неживого. Тільки такий підхід може забезпечити гармонійний спів розвиток людини і природи.
Коментарі
Дописати коментар