Поняття про біорізноманіття і генофонд живих організмів
Історія Землі і різноманіття умов на планеті визначили унікальну властивість матерії – життя, створили величезне за розмахом різноманіття життя.
Біорізноманіття – це варіабельність живих організмів на всіх рівнях організації: генетичному, видовому і більш високих таксономічних, включаючи різноманіття місцеіснувань і екосистем (ландшафтів).
Поняття “біологічне різноманіття” включає характеристики структури, організації і функцій живої речовини на всіх рівнях її організації (як суборганізменних, так і надорганізменних), всіх рівней її хронологічної організації і просторової ієрархії (від парцелл і біогеоценозів до біосфери в цілому).
Високе біологічне різноманіття зумовлене, перш за все великою кількістю видів живих організмів. Іноді саме цей показник розглядається як головна характеристика біорізноманіття.
Форми біорізноманіття:
1. Таксономічне, або видове.
2. Екологічне (життєвих форм, екологічних і функціонально-трофічних груп, екологічних ніш та ін.).
3. Структурне (рівні організації життя).
4. Генетичне (генофонд диких живих організмів і культурних, створених людиною).
5. Інтенсивність і збалансованість біологічного кругообігу, тобото різноманітні характеристики структурно-функціональної.
Біорізноманіття є результатом тривалої еволюції біосфери.
Не дивлячись на 4 млрд років еволюції, таксономічний склад систем ще не стабілізувався. Біорізноманіття біосфери продовжує удосконалюватися за рахунок великого резерва в еволюції угруповань. На цьому рівні провідна роль належить коеволюції і груповому добору.
Історія розвитку біосфери показує, що людина абсолютно залежна від інших живих організмів, які населяють середовище, в якому вона живе. Тільки від їх життєдіяльності і від їх різноманіття залежить стійкість біосфери як глобальної екосистеми.
Генофонд живих організмів– сукупність спадкових властивостей всіх існуючих на Землі організмів. Охорона генофонда необхідна по господарським, науковим, етичним і естетичним мотивам. Кожний біологічний вид неповторний, в ньому міститься інформація про філогенетичний розвиток рослинного і тваринного світу, яка має величезне наукове і прикладне значення. Це пов’язано з тим, що на майбутнє не можна передбачити всі можливості використання того чи іншого організма. Весь генофонд нашої планети, за виключенням деяких особливо небезпечних патогенних мікроорганізмів підлягає охороні.
Охорони потребує не тільки генофонд окремих видів, але також підвидів і навіть окремих популяцій. Як свідчить генетика, внаслідок рекомбінації генів жодна популяція не може складатися з повністю ідентичних особин. До с кладу екосистем входить значна кількість видів, що складаються з таких різноманітних особин.
Коментарі
Дописати коментар